בודפשט ואגם בלטון, הונגריה - טיול משפחתי עירוני משולב עם טבע

אשתי ואני ביקרנו בבודפשט פעם ראשונה לפי כ-3 שנים, בקיץ 2018 (אז נסענו מבודפשט לוינה), מאוד אהבנו. כשחיפשנו כעת, בעידן הקורונה, יעד בחו"ל לנסוע אליו עם הילדים – החלטנו שניסע שוב לשם, והפעם נשלב גם קצת טבע – באגם בלטון.

טיול אחרי קורונה, ארמון  Festetics ב-Keszthely בלטון
טיול אחרי קורונה, ארמון Festetics ב-Keszthely בלטון

ידעתי מראש שמדובר באגם גדול יחסית ותיירותי, עם גבעות מסביבו והרבה גפנים ויקבים. אפשר לסכם ולהגיד שלא הופתעתי מ-2 המקומות. את בודפשט הכרתי טוב כמובן, ואגם בלטון הוא כמו ששערתי – אגם גדול יחסית (צר וארוך), עם נופים יפים מהגבעות שמערבה לו (היינו רק בצד המערבי שלו), והרבה גפנים ויקבים מסביבו.

להשוואת טיסות ומלונות בהונגריה לחצו כאן

טיול אחרי קורונה, KAYAK, השוואת טיסות ומלונות

הבת הבכורה שלנו לא יכלה להצטרף לנסיעה, מאחר והדרכון שלה לא היה בידיה. ביטלנו את הטיסה שלה 3 ימים לפני מועד ההמראה.

מאחר ולא ידענו עד הרגע האחרון אם ביתנו תבוא איתנו או לא – העדפנו להזמין דירות בכל מקומות הלינה, כך שהיתה לנו אפשרות להוסיף מיטה לפי הצורך. יתרון נוסף של דירה – שיש חיבור טבעי בין החדרים, כך שיותר קל לתקשר עם הילדים.


טיול אחרי קורונה, כנסיית  מתייאש בבודה בערב
טיול אחרי קורונה, כנסיית מתייאש בבודה בערב
“באגם בלטון לא עשינו 2 אטרקציות – שיט במערה תת קרקעית בטפולצה, וכדור פורח ליד HEVIZ. על השיט קראתי והבנתי שהוא קצר (300 מטר) ולא מוצדק עבורנו. הכדור הפורח יקר – 160 יורו לאדם. זה מחיר דומה למחיר שאפשר למצוא בארץ, והאמת שגם קצת חששנו מטיסה כזו בארץ מזרח אירופאית לשעבר..”

טיסה

הזמנו טיסה ב-1.9, פחות משבועיים לפני מועד הטיסה. מאחר ורצינו לשמור על האפשרות לביטול הטיסה (ואכן השתמשנו בה לביטול טיסתה של ביתנו) – הזמנו בישראייר, עם ביטוח ביטול טיסה. יצא כ-350 דולר לכרטיס, כולל ביטוח ביטול טיסה ומזוודה. בישראייר יש אפשרות לרכוש בעת ההזמנה 2 מזוודות ב-50 דולר, כך שכל מזוודה עולה 25 דולר.

המחיר הכולל לא זול, אבל בהתחשב בזה שמדובר בחגים, ובזה שהזמנו את הכרטיסים ממש סמוך למועד הטיסה – זה סביר. שמעתי מאנשים שהזמינו בריינאייר, כ-3-4 חודשים לפני החגים, שעלה להם 150 דולר לכרטיס כולל מזוודה, לא יודע אם כולל ביטוח טיסה.

עוד סיבה שהזמנו בישראייר – שעות הטיסות שלהם היו נוחות לנו. ההמראה לבודפשט היתה ב-13:35, וההמראה בחזרה ב-17:35. הטיסה הלוך יצאה כמעט בזמן, ובטיסה חזור היה איחור קל של 3/4 שעה.

בהלוך קיבלנו מושבים אחד ליד השני. בחזור כל אחד ישב לחוד.


בשדה התעופה בבודפשט לא היה בלאגן רציני בצ'קאין. בדיוטי פרי בבודפשט אין מציאות גדולות, המחירים דומים למחירים בארץ.


בטיסה ישבנו כולנו עם מסכות במשך כל הטיסה. בטיסה לא מוגש אוכל או שתיה. אפשר להביא מהבית אוכל ושתיה, או לקנות סנדויצ'ים בטיסה (עולה בסביבות 30 שקל לסנדויץ').


קורונה – בדיקות ובהונגריה

עשינו בדיקה בארץ לפני הטיסה בשבת 11.9 אחה"צ בשדה התעופה. מזמינים באתר Check2Fly ומשלמים מראש, 40 שקל לכל אחד (זה הכי זול מכל האפשרויות). הבדיקה נעשית בטרמינל 1 בשדה התעופה. עושים אותה צ'יקצ'ק, כך שאפילו מספיקים לחזור לרכב ולא לשלם על החניה. התשובה מתקבלת תוך יום.


את הבדיקה חזרה, כמו את הבדיקה בהלוך – צריך לבצע עד 72 שעות לפני הטיסה. אנחנו עשינו בבודפשט יומיים וחצי לפני מועד הטיסה, מאחר ויכולה להיות דחיה בטיסה. בבודפשט עשינו את הבדיקה במעבדה neuman labs, שבה עושים כל הישראלים. המחיר הכי זול בבודפשט – 12900 פורינט לאדם (משהו כמו 145 שקל). המעבדה נמצאת ב kerület Közraktár u. 20/a, שזה כ-300 מטר מדרום לשוק המקורה, ברחוב שמקביל לדנובה. צריך להביא לבדיקה פספורטים. רצוי להזמין תור מראש לבדיקה (אנחנו לא הזמנו, לקח לנו שעה לעמוד בתור ולהיבדק, אבל יש אנשים שחיכו גם שעתיים בתור). אם לא מזמינים תור – כדאי לבוא או מוקדם בבוקר כשהמקום נפתח או אחה"צ.


בהונגריה כמעט ולא מרגישים קורונה, חוץ מזה שיש הרבה פחות תיירים ברחובות (הרבה ישראלים). כמעט בשום מקום לא התבקשנו להציג תעודת מתחסן. בכניסה לבית הכנסת הגדול בערב יום כיפור התבקשנו להציג, בכניסה לסוכת חב"ד ובכניסה לבר הסימפלה (ברובע היהודי, לשם הלך בני הגדול). בכניסה למסעדות ולאתרים לא מבקשים שום אישור, וכמעט כולם (חוץ מתיירים הישראלים) מסתובבים בלי מסיכות בכל מקום. כך גם במוניות – רוב הנהגים לא לובשים מסיכה ולא מבקשים מהנוסעים ללבוש מסיכה.


כנראה שבעקבות הקורונה (וכמו גם אצלנו בארץ) – "מנצלים" את זה שיש הרבה פחות תיירים ועושים כעת שיפוצים של מקומות רבים בבודפשט, כמו מבנים, פסלים וגשרים. נאמר לנו שבפארק הגדול (הגיבורים) משפצים הרבה מבנים (אז לא רכבנו לשם), גשר השלשלאות סגור וכך גם האנדרטה בראש גבעת גלרט. גם לאורך הדנובה יש הרבה סלילה ושיפוצים.

כסף, תקשורת, ביטוח ותחבורה

אני המרתי בארץ שקלים ל-170 אלף פוינט ו-120 יורו. את רוב רובם של התשלומים שילמתי בכרטיסי אשראי. כמעט בכל מקום זה אפשרי. חשוב להגיע מהארץ עם הקוד הסודי, מאחר ונדרש להקיש אותו כמעט בכל עסקה שעושים, מעל לסכום מסוים. דרך אגב לפני תשלום, בכל מקום – שואלים אותך "cash or card". אני מניח שזה כדי שיחד עם התשלום יגיע גם המסופון לתשלום באשראי.


היה לי מנסיעות קודמות כרטיס סים של World8, עם יתרה קטנה עליו. טענתי אותו בעוד 110 שקל, כך שהיה לי 6 ג'יגה. 5 ג'יגה לשימוש תוך חודש, ו-1 ג'יגה לשימוש תוך 4 שנים. לאשתי ולילדים קניתי כרטיסי סים פריפייד במשרד של Telenor, ממש קרוב לבית הכנסת הגדול (אפשר גם בוודאפון, אבל המליצו לנו יותר על telenor). 5 ג'יגה עולה כ-55 שקל, 3 גי'גה קצת פחות. זה כולל שיחות מקומיות כנראה חופשיות. הכרטיס טוב לחודש. כל הכרטיסים עבדו מצויין, ולא היה צריך לעשות שום שינוי בהגדרות הווטסאפ.


בנסיעה הקודמת שלנו לבודפשט השתמשנו מעט באוטובוסים, ונסענו בעיקר במוניות. הפעם נסענו רק במוניות. השתמשנו באפליקציית Bolt, שאותה הורדתי בארץ והגדרתי בה תשלום באשראי. זה מאוד נוח, והמחירים ממש זולים. מ/אל שדה התעופה עולה כ-85 שקל. נסיעה ממוצעת בתוך העיר כ-20-25 שקל (לבודה קצת יותר). ל-4 אנשים לא שווה לנסוע בכלל באוטובוס. יש בבודפשט גם חשמליות ורכבת תחתית.


ביטוח נסיעות עשיתי בהפניקס, כולל ביטול נסיעה, כבודה, מחשבים ומגן קורונה. יצא לארבעתנו (אחרי שביטלתי את הביטוח של הבת) 195 דולר (הרבה הרבה יותר ממה שעלה לפני הקורונה). הוספתי לאחר מכן ביטוח ביטול השתתפות עצמית לרכב – בעלות של 30 דולר (6 דולר ליום).