טיול יומי לאום אל קנטיר (עין קשתות) – רמת הגולן

החלטנו לנצל יום אביבי באמצע פברואר כדי להגיע לאום אל קנטיר - עין קשתות, הטיול היה מקסים ונגלה לעיננו מחזה מרהיב של עתיקות ששוחזרו בצורה יפה המלמדת על ההתיישבות היהודית הקדומה שהיתה ברמת הגולן. עוד מסע מרהיב של טיול אחרי קורונה.


טיול אחרי קורונה - קשתות הבזלת והמעיין, אום אל קנטיר
טיול אחרי קורונה - קשתות הבזלת והמעיין, אום אל קנטיר

רקע כללי

בתקופת המשנה והתלמוד התקיימה, ברמת הגולן, התיישבות יהודית ענפה.

הכפרים היהודיים נבנו בסמוך למעיינות. פרנסת התושבים נשענה, בעיקר, על חקלאות והפקת שמן.

כמעט ואין מידע על שמם המקורי של היישובים שמספרם נאמד בכ-40.


ההתיישבות היהודית בגולן החלה, למעשה, במאה ה-3 לספירה, כ-250 שנה לאחר חורבן בית שני ונפילת גמלא. היא התקיימה, למעשה, כמה מאות שנים, עד לרעש הגדול במאה ה-8, אז נהרסו מרבית הכפרים.

בארץ שלטה האימפריה הביזנטית, שאפשרה ליהודים חופש תעסוקה וחופש פולחן. הכפרים היהודיים זכו לפריחה כלכלית, וכל ישוב בנה לעצמו בית כנסת, שהיה מרכז קהילתי ודתי.

עד היום נמצאו שרידי 34 בתי כנסת עתיקים, חלקם הקטן נחפר ושוחזר.


אחד הכפרים שכונה, על ידי הבדואים, אום אל קנטיר (אם הקשתות), נמצא בדרום רמת הגולן. הכפר זכה לשגשוג כלכלי, בזכות בתי הבד להפקת שמן ו"מפעל" להלבנת בגדי פשתן, ונסמך על מי המעיין המקומי ותעלות המים שנבנו בקרבתו. בנוסף, פרסומו של המקום נוצר כתוצאה מבניית קשתות מאבן בזלת מסוגננת, שנראו למרחוק. מכאן גם שמו המחודש של האתר – "עין קשתות".


איך מגיעים?

שתי דרכים מובילות לאתר: האחת מגשר אריק, על הירדן, והשנייה מעין גב.

מגשר אריק – נוסעים בכביש 87 וכביש 92 עד צומת מעלה גמלא, מרחק נסיעה של כ-7 ק"מ. מהצומת פונים שמאלה ומטפסים בכביש 869 עד צומת דליות, מרחק של 27 ק"מ. מהצומת פונים ימינה ונוסעים בכביש 808 לקיבוץ נטור, מרחק של כ-8 ק"מ. עוקפים את הקיבוץ, ועל פי השילוט, אחרי כ-2 ק"מ מגיעים לעין קשתות. מרחק הנסיעה מגשר אריק הינו 44 ק"מ.


בדרך השנייה, מעין גב, נוסעים בכביש 92 עד צומת כורסי, פונים ימינה ונוסעים בכביש 789 לבני יהודה וצומת אפיק, מרחק נסיעה של כ-20 ק"מ. בצומת פונים שמאלה, לכביש 98 עד צומת רמת מגשימים, מרחק של כ-12 ק"מ, ממשיכים על כביש 808 לקיבוץ נטור , מרחק של כ-8 ק"מ. עוקפים את הקיבוץ, ועל פי השילוט, אחרי כ-2 ק"מ מגיעים לעין קשתות. סה"כ, מעין גב 42 ק"מ.


שעות פתיחה:

כל ימי השבוע בין 09.00-16.00

ביום שישי בין 09.00-15.00

לאתר המקום


בכפר נבנה בית כנסת, במאה ה-5 לספירה. זה אחד מבתי הכנסת מהיפים והמפוארים שנבנו בארץ.

בית כנסת זה נהרס ברעידת אדמה, במאה ה-8.

בית הכנסת הייחודי התגלה עוד במאה ה-19, אך עיקר מאמצי השחזור נעשו בין השנים 2003-2013. כאן נוסתה לראשונה, שיטת שחזור חדשנית שנעזרה בתוכנת מחשב שאפשרה להשיב כל אבן שקרסה למקומה המקורי.


טיול אחרי קורונה - אום אל קנטיר, בית הכנסת המשוחזר מבט מתוך האתר
טיול אחרי קורונה - אום אל קנטיר, בית הכנסת המשוחזר

גולת הכותרת של שחזור בית הכנסת היא היכלית ארון הקודש המפוארת שהשתמרה ושוחזרה. ההיכלית עוטרה במוטיבים יהודיים מגולפים בעמודי הבזלת.

העמודים מעוטרים, בין היתר, בסמל מנורת שבעת הקנים, ולידה סמלים יהודיים כמו: מחתה, שופר, אתרוג ולולב.


טיול אחרי קורונה - אום אל קנטיר, היכלית ארון הקודש, מעוטרת במנורת שבעת הקנים, שופר, אתרוג ולולב
טיול אחרי קורונה - אום אל קנטיר, היכלית ארון הקודש

מה רואים באתר המורשת הלאומית עין קשתות? – מסלול ההליכה

ממגרש החנייה, שבסמוך אליו שולחנות פיקניק, מגיעים בהליכה קצרה, אל מבואת הכניסה, בה ניתן לצפות בסרטון קצר, המספר את סיפורו של המקום. כמו כן, ניתן להתרשם ממספר ממצאים ארכיאולוגיים שהתגלו במקום.

לנכים, הוסדרה דרך שירות באמצעותה ניתן להגיע ברכב עד לקרבת בית הכנסת.

מסלול ההליכה הינו בשבילי בטון נוחים ונגישים, שלאורכם ספסלי ישיבה.

המסלול מוביל את המטיילים לתחנות השונות. אורכו ב-1 ק"מ. בין היתר המסלול מגיע למעיין קשתות, בית הכנסת, בית הבד ושרידי הכפר.


טיול אחרי קורונה - אום אל קנטיר, מבואת הכניסה, מבט מלמטה
טיול אחרי קורונה - אום אל קנטיר, מבואת הכניסה