טיול מאורגן במרוקו - אחת מהחוויות המרשימות ביותר

מרוקו היא מדינה גדולת ממדים, כמעט בלתי אפשרי לראות את כולה בימים ספורים.

ניתן לעשות חופשות קצרות, של ימים בודדים, בהרים המרכזיות (ערי המלוכה), או לחילופין לנפוש בעיירות וערי החוף, וכמובן ניתן לעשות טיולי ג'יפים וטראקים בהרי האטלס.

להזמנת טיסות ומלונות למרוקו לחצו כאן.

טיול אחרי קורונה - שפאשוואן, מרוקו, העיר הכחולה
טיול אחרי קורונה - שפאשוואן, מרוקו

הקדמה

העונה הטובה ביותר לבקר במרוקו היא בחודשים אפריל-מאי, באביב כשהכל ירוק ופורח. בעדיפות שנייה, לטייל בסתיו, כשהחום הכבד כבר מאחורינו, אך החיסרון הגדול הוא במראות המאכזבים של הנהרות והמפלים. עשינו זאת באוקטובר 2018, בניסיון לראות כמה שיותר אתרים וחבלי ארץ מגוונים ורחוקים.

כמובן שטיול כזה כרוך בנסיעות ארוכות של מאות קילומטרים כמעט מדי יום. אפשר לקרוא לטיול כזה טיול של נגיעות והתרשמויות, ולא טיול של עומק והכרות, או טיול שורשים. החלפנו, כמעט בכל יום מלון שהיו ברמה של 4 כוכבים בחצי פנסיון. הארוחות היו במתכונת מזנון חופשי, לשביעות רצוננו המלאה. החדרים היו גדולים ומרווחים. את ארוחות הצהריים אכלנו במסעדות על אם הדרך. קניות וביקור בשווקים, היו חלק אינטגרלי מהטיול, אם כי הם היו שוליים. עשינו זאת בעיקר במרקש ובאגדיר. לגבי הקניות – התמקדנו בעיקר בתבלינים, דברי אומנות של נחושת, קרמיקה וזכוכית, דברי עור, כפתנים וכמובן זהב.

“ניתן לומר כי הטיול ענה על כל הציפיות ומעבר לכך. הוא הפגיש אותנו עם תושבי מרוקו האדיבים וחיי היום יום שלהם. הצצנו לחיי הקהילה היהודית שחיה לפני שנים במקום. שוטטנו בשווקים ובסמטאות ההרים, הגענו לחולות הסהרה, טיפסנו, בצפון, על הרי הריף, ובמרכז והדרום שוטטנו באטלס הרם והתיכון.”

מרקש - MARRAKESH

מרקש היא עיר מדברית, בדרום מערב מרוקו, למרגלות הרי האטלס. העיר מונה מעל מיליון תושבים, שרובם ממוצא ברברי. העיר מכונה "העיר האדומה" על שם צבעם האדמדם של בנייניה. משנת 1985 היא מוגדרת כאתר מורשת עולמית.

מרקש היא החשובה ביותר מבין ארבע ערי המלוכה לשעבר של מרוקו, והיא שימשה מספר פעמים כבירת הממלכה. החומות המקיפות את העיר נבנו על ידי עלי בן יוסף, במאה ה-12, מאבני חול אדומות.

העיר נחשבת כקדושה בעיני המרוקאים. בתחום החומות קבורים שבעה קדושים המגנים על העיר. כמו כן נמצא כאן מסגד הקוטוביה, מהעתיקים בעולם, החולש על העיר.


טיול אחרי קורונה - מסגד הקוטוביה, מרקש, מרוקו, בעיר העתיקה בין החומות קבורים שבעה קדושים המגנים על העיר.
טיול אחרי קורונה - מסגד הקוטוביה, מרקש, מרוקו

בתחילת המאה ה-16, הפכה מרקש שוב לבירת הממלכה, כאשר הסולטאנים משושלת הסאדים, קבעו שם את ארמונותיהם המפוארים. העיר נחשבת כמרכז תרבותי, דתי, כלכלי ומסחרי עבור המגרב ואפריקה שמדרום לסהרה. ג'מעה אל פנא היא הכיכר העמוסה ביותר באפריקה.


במרקש נמצא השוק המסורתי (SOUK) הגדול ביותר במרוקו, בו ניתן למצוא מלאכות יד שונות כמו: שטיחים, תיקים, עבודות קרמיקה, בדים, זהב וכסף, וכמובן מוצרים ליום יום. כמו כן יש סחר בחיות בר כמו קופים, צבים, נחשים, ציפורים ועוד. כיום מרקש משגשגת בזכות אלפי התיירים המגיעים לבקר בה, והיא הופכת אט אט ל"מערבית".


עשינו דרכנו אל האתר הראשון בעיר – גני מנארה.

גני מנארה - JARDIN MENARA

גני מנארה הם הגנים המפורסמים ביותר של מרקש. הם הוקמו במהלך המאה ה-12, סביב אגם אשר שימש להשקיית עצי הפרי וגני הירק שנטעו מסביבו.

הגנים והמטעים הושקו ממי נהרות שהובלו בתעלות תת קרקעיות, ממרחק של קילומטרים. החלק היפה ביותר של הגנים, הינו האגם אשר סביבו ניטעו אלפי עצי זית ופרדסים.


השם מנארה נובע מהביתן עם הגג הירוק הקטן, הממוקם על שפת האגם, שאמור להזכיר מגדלור.

הגנים אהובים מאד על המקומיים, המגיעים למקום עם המשפחות כדי למצוא מפלט מחום הקיץ ומהמולת העיר.


ז'מע אל פנה – DJEMAA EL FNA

בלב המדינה, בתוך חומות מרקש, שוכנת כיכר ז'מע אל פנה, ומצפון לה – מבוך צפוף של סמטאות, המהוות את השווקים בהם ניתן לבלות מספר ימים. הכיכר מהווה את לב מרקש. זוהי כיכר רחבת ידיים, שוקקת חיים בכל שעות היממה ובעיקר עם השקיעה. בשעות הערב המוקדמות, הכיכר מתמלאת בדוכני אוכל מתקפלים, עמוסים במאכלים מרוקאים מסורתיים, והעוברים ושבים מוזמנים לשבת ליד השולחנות הארוכים. במקביל לסועדים, ישנה פעילות ענפה בכיכר בה מתנהלים מופעים של נגני רחוב, לוליינים, משביעי נחשים, זמרים ורקדנים שסביבם נאסף קהל רב.

בין הצופים והסועדים ישנם גם רוכלים, כייסים וילדים ה"נדבקים" כדי למכור פריט כלשהו.

מסביב לכיכר ישנם בתי קפה רבים ומסעדות מהן ניתן לצפות על הכיכר, ולהעביר זמן עם כוס קפה.


טיול אחרי קורונה - כיכר אלפנה-שוק החמוצים, מרקש, מרוקו, בשוק ניתן למצוא גם בעלי מקצוע רבים כגון צורפים, אורגי שטיחים, עבודות קרמיקה ועוד.
טיול אחרי קורונה - כיכר אלפנה-שוק החמוצים, מרקש, מרוקו

השווקים

מבוך השווקים של מרקש רועש, מפתה וגם מפחיד. הוא מהווה אב טיפוס לכל השווקים במרוקו. הוא בנוי שתי וערב של סמטאות, ומפורסם בעבודות היד האיכותיות הנמכרות בו. סמטאות השוק מסודרות, בדרך כלל, לפי נושאים.

תוך כדי הליכה בשווקים, ניתן לצפות בבעלי המלאכה העושים את עבודתם: אורגים שטיחים, רוקעים בנחושת, צובעים אריגים. בנוסף, בעלי החנויות המנסים לשכנע את העוברים ושבים לקנות מהסחורות המוצגות לראווה.

בשוק קיים גם מתחם אוכל בו ניתן לרכוש ארוחה זולה של דגים או טז'ינים, וכן "סמטת הזהב" המפורסמת בתכשיטי הזהב הנמכרים במקום.

להזמנת טיסות ומלונות במרוקו בכל החברות לחצו כאן