מידע לטסים לחו"ל בתקופת הקורונה

טיול אחרי קורונה מביא אליכם את כל המידע על הפעולות שצריך לעשות לפני ואחרי טיסה לחו"ל, מתי נדרשים אישורים ובדיקות קורונה, ובאילו מקרים צריך להיכנס לבידוד לאחר החזרה לארץ.

*מתוך אתר פיקוד העורף

מעודכן לתאריך 05/11/2020

טיול אחרי קורונה - מידע ליוצאים ולנכנסים לישראל
טיול אחרי קורונה

בימים אלו ניתן לטוס למדינות שונות בעולם למטרות נופש, ביקור קרובים, במסגרת העבודה ולכל מטרה אחרת. עם זאת, יש מספר פעולות מחייבות שעלינו  לבצע לפני הנסיעה ועם שובנו לארץ, על מנת להקטין ככל האפשר את הסיכון להדבקה בקורונה. מה חשוב לדעת?

בדיקות מקדימות על יעד הטיסה

לפני ביצוע הזמנת טיסה, יש לוודא שמדינת היעד פתוחה לכניסת ישראלים. בנוסף יש לברר מה מדיניות הכניסה למדינה זו מבחינת אישורים, בדיקות קורונה, דרישות בידוד לאחר הנחיתה ועוד. ניתן לבדוק מידע זה מול שגרירות המדינה בישראל, סוכן הנסיעות, חברת התיירות או משרד הבריאות של מדינת היעד. אם יש צורך בבדיקת קורונה, יש לבצע אותה אך ורק במכון בדיקות פרטי מכיוון שצריך להציג את תוצאות הבדיקה באנגלית. במסגרת הבדיקות המקדימות, חשוב גם לברר מה סיווג המדינה – ירוק או אדום, הנקבע בהתאם למרות התחלואה. לדבר יש משמעות מבחינת הפעולות שנדרש לבצע בעת החזרה לארץ - החוזרים ממדינות המסווגות כאדומות בשל רמות תחלואה גבוהות, נדרשים לבידוד של 14 יום לאחר החזרה לארץ, כפי שמפורט בהמשך. לבירור האם מדינת היעד מסווגת כירוקה או כאדומה.מילוי טופס הצהרת בריאות

במהלך 24 השעות לפני הטיסה יש למלא טופס הצהרת בריאות ולקבל אישור יציאה מהארץ. את האישור יש להדפיס או לחילופין לשמור עותק דיגיטלי ולהציג אותו בפני נציגי חברת התעופה או נציגי רשות שדות התעופה. ללא אישור זה, לא תתאפשר עליית הנוסע לטיסה.

בשדה התעופה בישראל

הכניסה לטרמינל מותרת רק לנוסעים המחזיקים בכרטיס טיסה ללא מלווים. רק נוסעים עם מוגבלויות, נוסעים בעלי צרכים מיוחדים או קטינים, רשאים להיכנס לטרמינל עם מלווים. יש לעטות מסכה ולשמור על מרחק של 2 מטרים מאנשים אחרים בכל עת.

מהלך הטיסה

במהלך הטיסה חשוב להקפיד על הדברים הבאים: • לעטות מסכה מגיל 6 ומעלה בהתאם לתקן האירופאי. • לשמור על מרחק מנוסעים אחרים בהתאם להנחיות חברת התעופה. • להקפיד על היגיינה אישית כולל שטיפת ידיים ושימוש באמצעים לחיטוי ידיים. • אם מתחילים לחוש בתסמינים כמו חום, קוצר נשימה, איבוד חוש הטעם או הריח, יש לדווח לאיש צוות המטוס.


חזרה לארץ

במהלך ה-24 שעות שלפני הטיסה ארצה, החוזרים לארץ צריכים למלא הצהרת בריאות לחוזר מחו"ל. יש להדפיס או לשמור עותק דיגיטלי של הצהרת הבריאות, ולהציג בפני נציגי חברת התעופה ונציגי ביקורת הגבולות בכניסה לישראל. החוזרים ממדינה ירוקה, שלא שהו במדינה אדומה במהלך 14 הימים האחרונים, מקבלים אישור לצאת משדה התעופה ללא צורך בבידוד. שימו לב, כי קונקשן במדינה אדומה אינו נחשב לשהייה במדינה אדומה ואינו מצריך כניסה לבידוד. החוזרים ממדינה אדומה, כולל מי ששהה במהלך ה-14 הימים האחרונים במדינה אדומה צריכים למלא בנוסף להצהרת בריאות, גם טופס בידוד ביתי לחוזרים מחו"ל במהלך ה-24 שעות שלפני הטיסה ארצה. יש להדפיס או לשמור עותק דיגיטלי של טופס הבידוד ולהציג גם אותו בפני נציגי חברת התעופה ונציגי ביקורת הגבולות בכניסה לישראל. לאחר מכן עוברים החוזרים ביקורת גבולות במסלול רגיל ויוצאים משדה התעופה לבצע בידוד ביתי או בידוד במלונית בידוד. שימו לב: אם בזמן השהות בבידוד המדינה ממנה חוזרים הופכת לירוקה - יש להישאר בבידוד אלא אם כן מתקבל אישור מפורש לצאת מבידוד ממשרד הבריאות.


הליך הקליטה בארץ של החוזרים ממדינות אדומות

עם הנחיתה, עוברים החוזרים ממדינות אדומות בחו"ל בדיקה רפואית ותשאול בשדה התעופה, במסגרתו הם נדרשים לפרט את מקום הבידוד העומד לרשותם ואת תנאיו, וכן להתחייב בכתב שלא לנסוע בתחבורה ציבורית לביתם. על מנת להקל על התהליך בשדה התעופה, ניתן למלא טופס הצהרת בידוד טרם ההגעה לישראל. במהלך שהייה בבידוד ביתי, יש לקיים את ההנחיות לקיום בידוד ביתי של משרד הבריאות. אם נציג משרד הבריאות משתכנע כי החוזרים ממדינות אדומות אינם יכולים לקיים את חובת הבידוד במקום מגוריהם או במקום אחר, או אם הם מסרבים לחתום על ההתחייבות או לדווח על מקום הבידוד, הוא רשאי להורות להם לשהות במלונית לבידוד מטעם המדינה. תהליך הקליטה של החוזרים ממדינות אדומות בשדה התעופה כולל את השלבים הבאים: תחנה 1 - ביקורת דרכונים: עם הירידה מהמטוס מועברים החוזרים מחו"ל באוטובוסים לתחנת ביקורת דרכונים, שבה מקבלים מדבקות זיהוי עם השם ומספר תעודת זהות. תחנה 2 - מילוי שאלון רפואי, הצהרה על עמידה בתנאי משרד הבריאות ומילוי טופס מקוון של משרד הבריאות. תחנה 3 - בדיקת תסמינים לנגיף קורונה: לאחר מילוי השאלון מועברים החוזרים לעמדת בדיקה רפואית שבה הם עוברים תשאול רפואי ובדיקת חום על ידי נציגי מגן דוד אדום. תחנה 4 - איסוף כבודה: אוספים את הכבודה ובהתאם להחלטת נציגי משרד הבריאות מגיעים עצמאית לבידוד ביתי או למלונית הבידוד.


הגעה למקום הבידוד

ההגעה למקום הבידוד היא באופן עצמאי ועל חשבון החוזרים, ברכב פרטי או במונית בלבד. נסיעה במונית תיעשה בהתאם להנחיות לפיהן על הנוסע לשבת במושב האחורי וחלונות הרכב פתוחים. כמו כן במונית לא יישב נוסע נוסף, למעט אנשים המתגוררים יחד. השימוש באוטובוסים או רכבות אסור.


מחלימים מקורונה

חוזרים מחו"ל שמוגדרים כמחלימים מקורונה ומציגים עדות לכך (בדיקה לגילוי קורונה חיובית ואחריה לפחות בדיקה שלילית אחת), עוברים בדיקה בשדה התעופה ומועברים לבידוד ביתי או למלונית בידוד. אם מתקבלת תוצאה שלילית, ניתן להשתחרר מהבידוד באישור רופא, גם אם חוזרים ממדינה אדומה.

חוזרים מחו״ל דרך מעברי הגבול היבשתיים

מעברי הגבול היבשתיים למדינות השכנות פתוחים אך ורק לאזרחי ישראל שחוזרים לישראל, אך סגורים ליציאה מישראל. החוזרים דרך המעברים היבשתיים מחויבים בבידוד כמו השבים דרך נתב״ג.